حسادت یکی از رذائل اخلاقی است که نه تنها برای دیگران، بلکه برای خود فرد حسود آثار منفی بیشماری بدنبال دارد.

حسد در گفتار، کردار، رفتار و فعل و انفعالات روحی ظاهر می‌شود و حتی گاهی به گونه‌ای ظهور می‌کند که نمی‌توان آن را تشخیص داد.

افراد حسود همیشه نگاه منفی به پیشرفت و تلاش دیگران دارند و این مساله پیامدی جز آزرده خاطر کردن ذهن و روح خودشان ندارد و هیچ سودی از این کار نمی‌برند. همچنین حسادت مانع از پیشرفت خودشان نیز می‌شود. اغلب حسودها تصور می‌کنند دیگران توانایی و استعداد و شایستگی مقام و جایگاه بالا را ندارند.

گفتنی است که حسد با غبطه فرق دارد. ما از غبطه خوردن درس می گیریم و پیشرفت می کنیم، اما با حسادت سقوط می کنیم.

حسادت باعث نزول خصایص انسانی می‌شود. انسان‌های حسود آرزوی از بین رفتن نعمت و حال خوب دیگران را دارند و وقتی با کسی دشمن می‌شوند هیچ خیری را برای او نمی‌خواهند و از خوشحال بودنش ناراحت می‌شوند. اما سوال این است که چرا انسان‌ها حسادت می‌کنند؟

چه چیزی باعث به وجود آمدن حسادت می‌شود؟

حسادت اندک در رابطه‌های عاطفی و عاشقانه کاملا طبیعی است. تقریبا همه انسان‌ها در رابطه‌های خود کمی حسادت را تجربه می‌کنند. دلیلش هم این است که رابطه خود را در خطر می‌بینیم و ترس از داشتن عشقمان ما را حسود می‌کند.

اما اگر این حسادت گسترده شود و به بقیه زوایای یک رابطه نفوذ کند، دردسرساز خواهد شد و در نهایت به ختم یک رابطه منتهی می‌شود.

متخصصان روانشناسی تکاملی سال‌ها زمان خود را صرف تحقیق در مورد حسادت کردند. نتیجه این تحقیقات گسترده نشان داد مردها بیشتر به تیپ، ظاهر و اندام دیگران حسادت می‌کنند و این در حالیست که زنان در مسایل عاطفی و احساسی بیشترین میزان حسادت را از خود نشان می‌دهند. 

با اینکه دلایل حسادت زنان و مردان با هم فرق دارد، اما سه عامل اصلی حسد در جهان هست که هم زنان و هم مردان درگیر آن هستند:

  • عدم امنیت
  • وسواس فکری
  • شخصیت پارانویا (پارانوئید)

یکی از عوامل حسادت در افراد «عدم امنیت» است

احساس ناامنی و تزلزل یکی از اصلی‌ترین دلایل حسادت است. این حس اغلب در نتیجه «عقده‌ی حقارت» شکل می‌گیرد که یک اختلال پزشکی نیست اما پایه و اساس احساس ضعف و اعتمادبه‌نفس پایین است.

وقتی یک زن یا یک مرد به اندازه کافی اعتمادبه‌نفس نداشته باشد، خودش را ارزشمند و خوب نمی‌داند و به همین خاطر همیشه می‌ترسد که فردی دیگر (که بهتر از اوست) عشقش را از دستش در نیاورد.

بسیار مهم است بدانید که حس ناامنی در زنان و مردان به هیچ عنوان مطلق نیست. ممکن است فرد در زندگی اجتماعی خود بسیار قوی و موفق باشد، اما در رابطه عاطفی به یک فرد حسود تبدیل شود. در چنین حالتی می‌توان گفت این فرد دچار حس عدم امنیت است؟ خیر اما استعداد آن را دارد که در رابطه عاشقانه خود به انسانی شدیدا حسود بدل شود.

چرا بعضی آدم‌ها به همه‌چیز حسادت می‌کنند؟

عامل دیگر حسادت انسان‌ها «وسواس فکری» است

یکی از روانشناسان برجسته آمریکا نوشته: یکی از مراجعین من یک خانم ۲۰ و چند ساله‌ای بود که در همه رابطه‌های عاطفی خود دچار حسادت شدید می‌شد. از نظر پزشکی، او دچار اختلال وسواس فکری-عملی شدید بود. مغز این دختر همیشه مشغول بود و دایما در حال ساختن دلایل جدیدی برای اضطراب، نگرانی و استرس بود. روش فکر کردن مغز این دختر باعث می‌شد تا او در مورد همه کارها و شرایط فردی که دوستش دارد هم دچار وسواس فکری شدید شود.

برای افرادی که دچار اختلال وسواس فکری هستند، سخت‌ترین کار دنیا مدیریت کردن بلاتکلیفی و «ناشناخته‌ها» است.

در حالی که اغلب مردم می‌توانند دودلی و سرگشتگی خود را کنترل کنند، «ماریان» اگر یک شب نامزدش دیر به خانه می‌آمد یا چند ساعت با او تماس نمی‌گرفت، نمی‌توانست این وضعیت «ناشناخته» که هیچ اطلاعاتی در مورد آن نداشت را تحمل کند. او در ذهنش دایم فکر می‌کرد او الان کجاست؟ با کیست؟ چه می‌کند؟ ….

وقتی ماریان نمی‌دانست نامزدش کجاست، مغزش شروع می‌کرد به پر کردن جاهای خالی اطلاعاتی، یعنی از پیش خود پاسخ‌هایی برای عدم حضور نامزد ماریان در خانه برایش تولید می‌کرد که تقریبا همه آنها منفی و بدبینانه بودند. اغلب مواقع او به خیانت و دروغ فکر می‌کرد و همین امر او را عصبی، نگران و حسود می‌ساخت.

اگر ماریان دچار اختلال وسواس فکری-عملی نبود می‌توانست حسادت خود را به درستی مدیریت و کنترل کند.

یکی از عوامل حسادت کردن داشتن شخصیت پارانوئید است

بسیاری از زنان و مردان جهان دچار حسادت می‌شوند که می‌تواند دلایل مختلفی در زندگی داشته باشد. اما افرادی که دچار پارانوئید شدید هستند ممکن است به اختلال شیزوفرنی پارانوئید مبتلا شوند. یا در حالت متعادل‌تر فقط پارانویا باشند.

پارانویا یک بیماری جدی و مزمن روانی است که دنیای مدرن کنونی شاهد گسترش روزافزون آن است. به موجب این بیماری که گاها با نام‌های روان‌گسیختگی پارانوئید هم از آن یاد می‌شود، فرد همیشه در این فکر است که عواملی انسانی، طبیعی یا ماورا طبیعی، بخش‌های مختلفی از زندگی او همانند دارایی و افراد خانواده‌شان را تهدید می‌کنند و همه در فکر توطئه چینی علیه او هستند.

البته جا دارد اشاره کنیم بسیاری از مردان و زنان در دنیا شخصیت پارانوئید دارند اما اینقدر شدید نیست که به درمان نیاز داشته باشد.

افرادی که پارانوئید میانه دارند، نمی‌توانند به راحتی به دیگران اعتماد کنند و اغلب هم تصور می‌کنند هر کسی هر کاری می‌کند حتما قصد و نیت بدی در پشتش نهان است. این افراد دایما تصور می‌کنند قربانی هستند و دیگران از آنها سوءاستفاده می‌کنند و همه می‌خواهند از آنها سود ببرند.

افراد پارانویا خیال می‌کنند مردم چشم دیدن کارهای خوب آنها را ندارند و از هیچ کارشکنی برای تخریب اهداف، موقعیت شغلی و زندگی آنها فروگذار نمی‌کنند.

این افراد حتی تصور می‌کنند مردم آنها را نادیده می‌گیرند و نگاه از بالا به پایین به آنها دارند. این در حالیست که حتی اگر دیگران بگویند که اشتباه می‌کنند هم حرفشان را قبول نمی‌کنند و تصورشان این است که افکار خودشان درست و دقیق است.

زنان و مردانی که پارانوئید دارند همیشه در حال سرزنش کردن دیگران هستند. این افراد به جای قبول کردن اشتباه‌ها، نقاط ضعف و ایرادهای خود همیشه در جبهه مخالفت با دیگران ایستاده‌اند. اکثرا هم انسان‌های بسیار حسودی هستند و تصور می‌کنند عشقشان به آنها خیانت می‌کند – حتی مدارک دال بر اشتباه بودن تصوراتشان هم باعث نمی‌شود تا از طرزفکر اشتباه خود دست بردارند.

چرا بعضی آدم‌ها به همه‌چیز حسادت می‌کنند؟

چرا خود را با دیگران مقایسه می‌کنیم؟

همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، مقایسه کردن خود با دیگران و حسادت به آنها فقط از احساس حقارت، عقده خود کوچک‌بینی و ترس ناشی می‌شود.

تحمل کردن عقده حقارت بسیار سخت است و به همین خاطر افراد حسود دست به دامن هر کار و رفتاری می‌شوند تا این حس را از بین ببرند. یکی از تلاش‌هایشان این است که با مقایسه خود و دیگران سعی کنند خود را مهم و توانا جلوه بدهند؛ زیرا این ترس را دارند تا دیگران متوجه احساس حقارتشان بشوند.

یکی از روش‌های از بین بردن این احساس منفی و رذیلت اخلاقی این است که به خودتان یادآوری کنید همه آدم‌ها در نوع خود بی‌نظیر هستند. شما کافی هستید، توانا هستید و لازم نیست با حسادت کردن به دیگران و خراب کردن چهره آنها در نظر بقیه، عقده حقارت درونی خود را از بین ببرید. فقط کافیست روی نقاط قدرت خود تمرکز کنید.

اثرات منفی حسادت کردن به دیگران چیست؟

حسادت کردن واقعا یک رذیلت اخلاقی است و باید آن را از زندگی خود حذف کنید. برای این منظور بد نیست بدانید حسادت کردن چه مشکلاتی برای شما ایجاد می‌کند:

  • از دست دادن موقعیت اجتماعی: شما از روی حسادت اغلب سعی می‌کنید قدرت خود را به رخ بقیه بکشید و برای این منظور هم یا به دیگران بی‌احترامی ‌می‌کنید یا پشت‌سرشان غیبت. این کارها باعث می‌شود زندگی اجتماعی‌تان تخریب شود.
  • از دست دادن سلامت جسم: حسادت به قدری مخرب و اثرگذار است که ناراحتیِ ناشی از آن باعث افزایش میزان استرس می‌شود و استرس هم مشکلات بسیاری همچون بیماری‌های قلبی، چاقی، دیابت، سردرد و مرگ زودرس را به همراه دارد.
  • داشتن حس تنهایی همیشگی: وقتی به همه حسادت کنید، همه از اطرافتان پراکنده می‌شوند و هرگز همراه و نگران شما نخواهند بود. پس برای همیشه تنها می‌شوید.
  • داشتن حس حقارت: با حسادت کردن به بقیه روابط خود را از دست می‌دهید و این بی‌کسی حس تحقیر شدن به شما منتقل می‌کند. همچنین بر نوع تفکرات شما تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود فقط به جوانب منفی مسائل توجه کنید.
  • در خطر افتادن موقعیت شغلی: حسادت کردن در محل کار سبب می‌شود شما خواسته یا ناخواسته در رفتار خود به بقیه توهین کنید. این کار موقعیت شغلی شما را به خطر می‌اندازد.

توجه: مطالب سایت شاورنو تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی و یا قطعی و یا تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک، کارشناس، وکیل، مشاور روانشناسی یا روانپزشک و یا حتی متخصص دانست.

در مرکز مشاوره تلفنی هوشمند شاورنو  و اپلیکیشن مشاوره تلفنی هوشمند شاورنو می توانید به راحتی با متخصصین و مشاوران منتخب و حرفه ای خود مشورت کنید و کیفیت روابط خود را ارتقا دهید.

مرکز مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی شارونو

اپلیکیشن مشاوره تلفنی شاورنو

مشاوره فردی

مشاوره روانشناسی

مشاوره پزشکی

مشاوره مالی

مشاوره اقتصادی

مشاوره جنسی

سکس تراپی

مشاوره زناشویی

مشاوره خودارضایی