چگونه یک زن یا مرد امروزی باشیم
هرگاه دوستان و آشنایانم برای دیدن من به نیویورک می آیند، به آنها توصیه می کنم که در ایستگاه قطار زیرزمینی از کسی درباره پیدا کردن مسیر خود سؤال نکنید. زیرا آنها تنها چیزی که می دانند این است که کجا سوار و کجا پیاده شوند. در سایر شئونات زندگی هم این مطلب صادق است. هرکس درباره سرگرمیها و مطالب مورد علاقه خود علم و اطلاع دارد. خود من دوستانی دارم که هر کدام به موضوعی علاقه مندند. یکی علاقه مند به بازی بولینگ است و اگر بخواهید یک شبانه روز درباره بولینگ حرف می زند و دیگری اسکی روی آب می کند و می تواند تا صبح درباره اش حرف بزند. من ریتا (علاقه مند به بازی بولینگ) و والتر (علاقه مند به اسکی روی آب را به هم معرفی کردم و تفریحات مورد علاقه هر کدام را یادآور شدم. والتر گفت: «آیا شما بولینگ بازی می کنید!»
ریتا با تبسمی جواب داد: «بله، همین طور است.» ریتا منتظر بود که والتر در این زمینه از او سؤالات بیشتری بپرسد. اما والتر سکوت کرده بود. ریتا برای اینکه بر نومیدی خود نقابی زده باشد، گفت: «لیل گفت که شما اسکی روی آب می کنید.» والتر تبسمی کرد و منتظر ماند تا ریتا سؤالات بیشتری بپرسد. «خیلی جالب است، اما آیا خطرناک نیست؟» این بیشترین حرفی بود که ریتا می توانست بزند. «نه، ابدا خطرناک نیست.» بعد موضوع بحث در همین جا به بن بست کشید. در حال سکوت به ذهنم رسید اگر ریتا یک بار در رودخانه اسکی کرده بود و اگر والتر یک بار بولینگ بازی کرده بود، وضع حالا فرق می کرد. صحبتشان گل می کرد و معلوم نبود به کجا کشیده میشد.
با کایت پرواز کنید
برای اینکه بتوانید به زن و مرد امروزی تبدیل شوید، دست کم ماهی یک بار تعطیلات آخر هفته را به یک فعالیت اختصاص بدهید. آیا در تعطیلات آخر هفته تنیس بازی می کنید؟ این هفته را به کوهنوردی اختصاص دهید. آیا معمولا به کوهنوردی می روید؟ این هفته را به کلاس آموزش تنیس بروید. آیا بولینگ بازی می کنید؟ این هفته این کار را به دوستانتان واگذار کنید. به جای آن به بازی اسکی روی آب بپردازید. به یک نمایشگاه تمبر بروید، در یک سخنرانی درباره شطرنج شرکت کنید. به پرواز در آوردن بالن را یاد بگیرید. قایق رانی کنید. با کایت پرواز کنید. چرا؟ زیرا به شما موضوعاتی می آموزد که در بقیه عمرتان می توانید درباره اش حرف بزنید. از وقتی این کار را بکنید، در هر محفل و جلسه ای یک خودمانی می شوید. کافیست هر فعالیت را یک بار انجام بدهید.
آیا غواصی بلدید؟
من غواصی بلد نیستم. اما شش سال قبل در برمودا تابلویی دیدم که رویش نوشته بود «غواصی، ۲۵ دلار. هیچ تجربه قبلی لازم نیست.» در مدت سه ساعت بهترین دوره آموزش فشرده را در زمینه غواصی با ماسک اکسیژن فرا گرفتم. امروزه هر کس از من سؤالی درباره غواصی بکند، می توانم به او پاسخ بدهم.

تحولی در زندگی خود ایجاد کنید
ماهی یک بار زندگی خود را متحول کنید. به یک ورزش جدید روی بیاورید، به یک نمایشگاه بروید. به سخنرانی بروید تا درباره مطلبی که از آن هیچ اطلاعی ندارید، کسب اطلاع کنید. با یک جلسه شرکت در تجربه اندوزیهای جدید، به ۸۰ درصد سؤالات مربوط به آن اشراف پیدا می کنید.

نویسنده: صدیقه رستگار

کارشناس ارشد روانشناسی