فراخوان

دومین دوره حمایت از پایان نامه ها و کتب برتر هوایی و هوانوردی

ستاد فضایی، هوایی و هوانوردی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از پایان نامه های مرتبط با موضوعات اولویت دار حمایت مالی می نماید،

به همت بخش ترویج و فرهنگ سازی فناوری، در قالب دومین دوره حمایت از پایان نامه ها و کتب برتر هوایی و هوانوردی، از دانشجویان، اساتید و پژوهشگران فعال دعوت می شود با ثبت نام در این فراخوان، از حمایت های مالی و کسر خدمت بهره مند گردند. فعالین صنعت هوایی می توانند با مراجعه به وبسایت ستاد به آدرس www.iatdh.isti.ir ، از منوی فرم ها و آیین نامه ها، آیین نامه مربوطه را مطالعه کنند. ثبت نام در این فراخوان نیز از طریق منوی فراخوان و پر کردن فرم مربوطه، همچنین ارسال مدارک مورد نیاز امکان پذیر می باشد.

در این دوره با مشارکت دانشگاه جامع امام حسین، در کنار حمایت مالی، امکان حمایت کسر خدمت نیز وجود دارد که متقاضیان این بخش، در فرم ثبت نام باید این نکته را اعلام نمایند. لازم به ذکر است با توجه به اینکه مسئولیت کسر خدمت با ستاد کل نیروهای مسلح می باشد، لذا ستاد دخل و تصرفی در  میزان کسری و روند اعطای کسری ندارد و پس از ثبت نام متقاضیان کسر خدمت، ادامه این روند از طریق دانشگاه جامع امام حسین دنبال خواهد شد.

از سوی دانشگاه جامع امام حسین و همچنین کمیته بالگرد ستاد، اولویت هایی تعیین شده که همراستا بودن با این اولویت ها، امتیازی برای حمایت خواهد بود. 

اولویت های اعلامی کمیته بالگرد ستاد:

 

-        محور 1: توسعه سیستم داده‌برداری پروازی بالگرد و ثبت بارهای وارده به روتورهای اصلی و دمی

-        محور 2: توسعه نرم‌افزار مدیریت و تحلیل بانک داده‌های پروازی (به عنوان Big Data جهت استفاده در طراحی)

-        محور 3: شبیه‌سازی رفتار موتور توربوشفت دو گانه (Twin Engine) و توسعه سیستم FADEC

-        محور 4: توسعه فناوری دیتا باس دیجیتال و یکپارچه‌سازی تجهیزات و وایرینگ بالگرد (با هدف گذار از تجهیزات و سیستم‌های آنالوگ به دیجیتال)

-        محور 5: توسعه و اثبات اتصالات فلز-کامپوزیت و تعمیرات قطعات کامپوزیتی تحت بارگذاری نوسانی بالگرد

-        محور 6: شبیه‌سازی و صحه‌گذاری مدل دینامیک پروازی بالگرد برای حالات مانوری (فراتر از FWD & Vertical Flight)

-        محور 7: توسعه مدل روتور اصلی بالگرد و صحه‌سنجی آن با در نظر گرفتن درجات آزادی، انعطاف‌پذیری و استهلاک روتور و پره‌ها (Fully Articulated M/R Hub with Elastomeric Bearings & Composite Carbon Blades) + یکپارچه‌سازی آن با مدل دینامیک پروازی بالگرد (اجرا با سرعت بالا)

-        محور 8: طراحی اولیه و دقیق روتور اصلی بالگرد شامل (M/R Hub & Blades & Controls)

-        محور 8: طراحی اولیه و دقیق تستر برج دوار برای ارزیابی و داده‌برداری روتور اصلی بالگرد با ابعاد واقعی و هزینه پایین (قابل استفاده برای کلاس‌های وزنی مختلف و روتورهای دمی)

 

  • توجه 1: رعایت الزامات استاندارد محصولی از جمله CS 27 & 29 در کلیه پایان‌نامه‌ها ضروری است.
  • توجه 2: با توجه به اینکه کاربرد احتمالی این موضوعات در بالگرد ملی صبا 248 است، لذا ضروری است در کلیه پایان‌نامه‌ها تدابیر منطقی جهت تطابق پژوهش‌ها با نیازهای این محصول رعایت شود.

اولویت های اعلامی دانشگاه جامع امام حسین (ع):

پایان نامه ها یا مقالاتی که منجر به توسعه یکی از موارد زیر شود:

1-یک کد یا نرم افزار. مثال: کد تولید شبکه بی سازمان متحرک حول ایرفویل یا بال. کد تحلیل سیالاتی پنل متد.

2-الگوریتم جدیدی در طراحی یا تحلیل. مثال: روش جدیدی برای تحلیل آیروالاستیسیته یک بال در رژیم مافوق صوت. الگوریتم جدیدی در طراحی هواپیما مبتنی بر منطق فازی

3-ارائه ایده جدید در زیرسامانه یا سامانه که به هر شکل ممکن به کارایی بالاتری منجر شود (عملکرد بهتر یا هزینه ساخت کمتر یا تعمیر و نگهداری ارزانتر یا ساده تر یا طراحی یا تحلیل آسانتر و ....). مثال: موتور دتونیشن چرخشی. زیرسامانه به تعویق اندازنده جدایش سیال. سیستم ناوبری جدید نظیر گرانشی یا مغناطیسی.

4-ایده یا الگوریتم جدید در روشهای اندازه گیری آزمایشگاهی یا تستهای پروازی

تذکر: در تمام موارد فوق چنانچه کار تحقیقاتی به ساخت نمونه آزمایشگاهی یا صنعتی منجر شود از امتیاز بالاتری برخوردار خواهد بود.

با رایزنی های صورت گرفته توسط کارگروه پهپاد اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران و حمایت دبیر محترم ستاد، دکتر منطقی، پایان نامه ها و کتب پهپادی هم در اولویت حمایت قرار گرفت.