وقتی روی لپ تاپ برای نمایش اسلایدها کلیک می کنید، به مخاطبان نگاه کنید و تمام مدت با آن ها صحبت کنید. فراموش نکنید که چهره شما مهم ترین رکن در سخنرانی است. در حالی که واژه ها روی پرده هستند، چشمان مخاطبان از صورت شما به پرده و برعکس حرکت می کند؛ مانند تماشاچیان در بازی تنیس. بنابراین وقتی به نکته ای روی صفحه اشاره نمی کنید دکمه B را که روی لپ تاپ است فشار دهید تا صفحه خالی شود.

لطفا چراغ ها را روشن کنید

وقتی از پاورپوینت استفاده می کنید، باید صورت تان کاملا توسط نور روشن شود. وقتی می بینم مدیران ارشدی که مسافت زیادی را پشت سر گذاشته و زمان زیادی را صرف سخنرانی می کنند اما در تاریکی قرار می گیرند تا حداکثر نور به پرده نمایش و پروژکتور اختصاص یابد، و در نتیجه مخاطبان نمی توانند او را ببینند و با او ارتباط برقرار کنند، متأسف می شوم.

پاورپوینت فقط یک وسیله کمکی است

از پاورپوینت فقط به عنوان یک وسیله کمکی یا تکیه گاه استفاده کنید. این وسیله نباید کانون توجه سخنرانی باشد، بلکه شما باید کانون توجه باشید و پاور پوینت فقط باید به شما کمک کند نکات را با وضوح بیشتری برای مخاطبان بیان کنید. استفاده از پاور پوینت را تمرین کنید. قبل از شروع سخنرانی سه تا پنج بار تمرین کنید. تمرین نهایی را هم انجام بدهید تا مطمئن شوید پاورپوینت و پروژکتور درست نصب شده اند و بدون ایراد کار می کنند.

منتظر حوادث غیرمترقبه باشید

احتمالا شرایطی را دیده اید که تمام سخنرانی به کمک پاورپوینت برگزار می شود، اما ناگهان پاورپوینت با اختلال مواجه می شود. سخنران بلند می شود، چند بار کلیک می کند، اما اتفاقی نمی افتد. مردم به طرف سن هجوم می برند تا با دستگاه ور بروند و آن را تعمیر کنند. سپس تکنسین را که در جای دیگری از هتل است، مطلع می کنند. کل سمینار یا سخنرانی متوقف می شود و همه با چهره هایی مضحک و خنده دار اطراف سن می ایستند. تمرین نهایی قبل از شروع سخنرانی به شما کمک می کند مطمئن شوید چنین شرایطی رخ نمی دهد.

منبع: (قدرت بیان، حرف بزن تا برنده شوی، اثر برایان تریسی)