بر اساس آمار منتشر شده تعداد آسیب‌های سر و گردن به دلیل استفاده از گوشی همراه نسبت به دو دهه گذشته افزایش یافته است.

نیوزویک اعلام کرد، بر اساس نتایج تحقیق محققان آیفون مشخص شده، بسیاری از افراد به دلیل حواس‌پراتی در زمان استفاده از گوشی همراه آسیب‌های زیادی متحمل می‌شوند.

محققان در این تحقیق، از اطلاعات پایگاه داده ملی نظارت آسیب‌های الکترونیکی (NEISS) از 100 بیمارستان ایالات متحده استفاده کردند.

نتایج نشان داد از ماه ژانویه 1998 تا ماه دسامبر 2017، 2501 مورد آسیب‌دیدگی رخ داده که 37.6 درصد این موارد گروه سنی 13 تا 29 سال بودند. 55 درصد این تعداد زنان و 38.8 درصد سفید پوست بودند.

بیشترین آسیب‌ها مربوط به سر و  بعد از آن آسیب‌های صورت شامل بینی و چشم و سپس آسیب‌های گردن بود.

محققان دریافتند، آسیب‌های سر و گردن ناشی از استفاده از گوشی همراه تا سال 2007 چندان زیاد نبود اما این میزان بعد از تولید گوشی‌های آیفون اپل افزایش و اوج آن در سال 2016 بود.

محققان بر اساس اطلاعات 2501 مورد تخمین زدند این قبیل آسیب‌ها حدود 76043 مورد در سرتاسر ایالات متحده در سال‌های 1998 تا 5017 بوده است. از این تعداد، حدود 14150 نفر حواسپرتی به دلیل بازی با تلفن همراه داشتند.

بیش از 7240 فرد در حال رانندگی، 1022 در زمان نوشتن پیامک و 5080 نفر نیز در زمان پیادهروی آسیب دیدند.

محققان اظهار کردند: 96 درصد امریکایی‌ها دارای تلفن همراه هستند.

دسپینا استاورینوس، استادیار روانشناسی دانشگاه آلاباما در بیرمنگام که در این تحقیق نقشی نداشت، اظهار کرد: به دلیل گسترش استفاده از گوشی همراه در زندگی روزمره این آمار شگفت‌انگیز نیست.

وی گفت: "بخش قابل توجهی از صدمات مربوط به کودکان و نوجوانان بوده و بیانگر نقش والدین در آموزش فرزندان و عدم آموزش ایمن در این مورد است. سیاست‌ها و مداخلات رفتاری باید همچنان در مورد راهکارهای جلوگیری در استفاده از گوشی همراه در قوانین حمل و نقل افزایش یابد."

بیشترین صدمات در این تحقیق در خانه و میزان کمتری در محیط‌های ترافیکی رخ داده است. استفاده از گوشی همراه در زمان پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و رانندگی، فعالیت‌های متداول و بسیار خطرناک در بین جوانان است که خطر آسیبدیدگی آنان را افزایش می‌دهد."

گوشی‌های همراه مزایای بسیاری دارند، اما در صورت عدم استفاده صحیح از آن‌ها خطرات زیادی نیز ایجاد می‌کنند."

نتایج این تحقیق در نشریه JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery منتشرشده است.

توجه: مطالب سایت شاورنو تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی و یا قطعی و یا تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک، کارشناس، وکیل، مشاور روانشناسی یا روانپزشک و یا حتی متخصص دانست.

در مرکز مشاوره تلفنی هوشمند شاورنو  و اپلیکیشن مشاوره تلفنی هوشمند شاورنو می توانید به راحتی با متخصصین و مشاوران منتخب و حرفه ای خود مشورت کنید و کیفیت روابط خود را ارتقا دهید.

مرکز مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی شارونو

اپلیکیشن مشاوره تلفنی شاورنو

مشاوره فردی

مشاوره روانشناسی

مشاوره پزشکی

مشاوره مالی

مشاوره اقتصادی

مشاوره جنسی

سکس تراپی

مشاوره زناشویی

مشاوره خودارضایی