وقتی پای خاطرات و حافظه در میان باشد، به نظر می رسد زنان از قدرت ویژه ای در این مورد برخوردارند و هرگز چیزی از حافظه شان پاک نمی شود. آن ها خوب یادشان می ماند که چه کسی چه حرفی زد، همسرشان لباسش را گذاشته و سه ماه قبل در رستوران چه غذایی سفارش دادند. علم هم ثابت کرده زنان واقعاً توانایی بهتری در به خاطر سپردن افراد، مکان ها و احساسات دارند. گاهی اینطور به نظر می رسد که زنان همه چیز را می دانند و وقتی کسی به اطلاعات مهمی نیاز داشته باشد، یک ناجی واقعی خواهند بود.

در ادامه به نتایج تحقیقات صورت گرفته در این مورد خواهیم پرداخت.

تفاوت هایی شناختی میان زنان و مردان وجود دارد

روانشناسان پی برده اند نحوه ی به خاطر سپردن در زنان و مردان یکی نیست. زنان حافظه رویدادی بهتری دارند که به آن ها کمک می کند افراد، محل اشیاء و مکالماتی که داشته اند را واضح تر به خاطر آورند.


زنان در به یاد آوردن صحبت ها عملکرد بهتری دارند

برای اثبات این فرضیه، محققان ۶۱۷ پژوهش صورت گرفته را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این پژوهش ها از سال های ۱۹۷۳ تا ۲۰۱۳ انجام شده بودند و در مجموع بیشتر از ۱/۲ میلیون شرکت کننده داشتند. محققان به این نتیجه رسیدند که زنان در خصوص به خاطر سپردن اطلاعات کلامی از توانایی های شناختی بهتری برخوردارند. زنان بهتر می توانند صحبت ها، پیغام ها، مکالمات و فیلم ها را به خاطر آورند. آن ها محل اشیاء را هم به راحتی پیدا می کنند و دقیقاً می دانند که هر چیزی کجا قرار دارد.

زنان همه ی گفتگوها را به یاد می آورند

محققان دست به آزمایش دیگری هم زدند. آن ها در طول هفته ۳ پیغام متنی برای شرکت کنندگان آزمایش می فرستادند و از آن ها می خواستند ۳۰ دقیقه ی گذشته ی خود را تا حد ممکن توصیف کنند. در انتهای هفته، از شرکت کنندگان تحقیق پرسیده می شد از آن اتفاقات کدام را به یاد دارند. زنان بیشتر خاطراتی را به یاد می آوردند که اجتماعی محور بودند. آن ها در مقایسه با مردان، بیشتر به آدم ها، احساسات و مکالمات توجه داشتند.

مردان اما حس جهت یابی فوق العاده ای دارند

با این حال، مردان نقاط قوتی هم دارند. محققان به این نتیجه رسیده اند که مردان در به یاد آوردن اطلاعاتی بهتر هستند که با پردازش فضایی مرتبط هستند. به خاطر آوردن تصاویر انتزاعی برای آن ها راحت تر است و آن ها حس جهتی یابی بهتری دارند. مردان در به خاطر آوردن محیط اطراف بهتر هستند و پیدا کردن راه خود از جایی به جایی دیگر برای آن ها راحت تر است.

توجه: مطالب سایت شاورنو تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی و یا قطعی و یا تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک، کارشناس، وکیل، مشاور روانشناسی یا روانپزشک و یا حتی متخصص دانست.

در مرکز مشاوره تلفنی هوشمند شاورنو  و اپلیکیشن مشاوره تلفنی هوشمند شاورنو می توانید به راحتی با متخصصین و مشاوران منتخب و حرفه ای خود مشورت کنید و کیفیت روابط خود را ارتقا دهید.

شاورنو
مشاوره
مشاوره تلفنی
مشاوره حضوری
مشاوره آنلاین
مشاوره اینترنتی
مشاوره رایگان
مشاوره روانشناسی
مشاوره جنسی
سکس تراپی
مشاوره زناشویی
مشاوره خودارضایی
مشاوره پزشکی
مشاوره سلامت
مشاوره تحصیلی
مشاوره آموزشی
مشاوره فناوری
مشاوره قضائی
مشاوره حقوقی
مشاوره شغلی
مشاوره مالی
مشاوره تجاری
مشاوره ورزشی
مشاوره مذهبی
مرکز مشاوره
مرکز مشاوره تلفنی
اپلیکیشن مشاوره
اپلیکیشن مشاوره تلفنی
SHAVERNO