به نظر من، یکی از مهم‌ترین دلایل جنگ‌ها، جنایات و اشتباهاتی که بشر در طول تاریخ مرتکب آن‌ها شده، عدم درک و فهم متقابل است! اینکه ما انسان‌ها نتوانیم در درجۀ اول، منظور و خواستۀ خودمان را به درستی بیان کنیم و در درجۀ دوم، افرادی که مخاطب ما هستند، نتوانند پیام ما را به درستی دریافت کنند!

نبین که گوینده کیست، ببین که سخنش چیست!

به راستی و چپی کاری نداریم، حتی به وسط هم کاری نداریم! نه رنگ، نه حزب، نه قومیت نه... ما فقط می‌خواهیم چند دقیقه بنشینیم و به سخنان ارزشمند فردی گوش دهیم که سال‌ها تجربه در سطح اول دیپلماسی دنیا را به زبانی شیرین و ساده با ما در میان می‌گذارد. بنابراین اگر نگاهی سیاسی به مسائل دارید، لطفاً مقالۀ امروز ما را فراجناحی بدانید!

چند اشتباه ساده، اما مهلک در مذاکره!

دکتر جواد ظریف از سال‌ها فعالیتش در سازمان ملل گرفته تا این‌ سال‌ها که مسئولیت وزارت امور خارجه را بر عهده دارد، با دولت‌ها و دیپلمات‌های بلندپایۀ زیادی بر سر میز مذاکره نشسته است. ظریف در این تدتاک، از 4 اشتباه ساده در زندگی روزمرۀ ما می‌گوید. اشتباهاتی که در کسب و کارما هم مشاهده می‌شوند و عدم توجه به آن‌ها، ممکن است منجر به شکست ما شوند. بدون هر توضیح اضافه‌تری، از شما دعوت می‌کنیم این تدتاک جذاب را مشاهده بفرمایید.
خلاصۀ 4 اشتباهی که در ویدیوی بالا مشاهده کردیم

شنیدن 4 اشتباه رایج در مذاکرات به بیان شیرین دکتر ظریف لذت دوچندانی دارد. اما برای اینکه در مراجعات بعدی و در یک نگاه خلاصه‌ای از این سخنرانی مهم در اختیار شما باشد، ما خلاصه‌ای از این 4 اشتباه را برای شما توضیح می‌دهیم.

اشتباه اول؛ گوش ندادن به همدیگر

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مذاکرات باید به آن توجه داشته باشیم، پرهیز از هرگونه مجادله است. در عوض، باید بتوانیم با یکدیگر گفتگو کنیم. شاید ما به اندازۀ کافی توضیح نداده‌ایم، شاید ما هنوز منظور یکدیگر را متوجه نشده‌ایم، پس چرا بحث و جدل؟! برای جلوگیری از این اشتباه،

بهتر است بنشینیم و در کامل آرامش، در مورد نیازها و خواسته‌هایمان صحبت کنیم.

اشتباه دوم؛ پیش‌فرض‌ها دربارۀ اهداف و برنامه‌های دیگران

یکی از بزرگترین اشتباهات ما که نه تنها در مذاکرات، بلکه تقریباً در تمامی سطوح زندگیمان مشاهده می‌شود، پیش داوری‌ها و قضاوت‌های زودهنگام است. بهتر است همۀ ما، تا زمانی که دانش و اطلاعات کافی نداریم، تا وقتی که با کفش‌های دیگران راه نرفته‌ایم، آن‌ها را قضاوت نکنیم.

اشتباه سوم؛ بازی با حاصل جمع صفر

سومین اشتباه ما به گفتۀ دکتر ظریف، این است که ما بازی‌ها را همیشه برد و باخت می‌بینیم. یعنی ما بدون گفتگو و با استناد به پیش‌فرض‌هایی که داریم، فقط و فقط به فکر برنده شدن خودمان باشیم، در صورتی که شاید ما برندۀ واقعی نباشیم! شاید هر دوی ما در نهایت شکست خورده باشیم و نتیجۀ مذاکرات ما چیزی جز باخت-باخت نباشد.

اشتباه چهارم؛ پیش‌گویی‌هایی که باعث تحقق خودشان می‌شوند

گاهی وقت‌ها ما با برداشت‌ها و تحلیل‌های اشتباهی که داریم، پیش‌گویی‌های نادرستی می‌کنیم که همین پیش‌گویی‌ها، گریبان‌گیر ما می‌شوند و وقتی به خودمان می‌آییم، می‌بینیم که تبدیل به واقعیت شده‌اند! بنابراین بهتر است با تحلیل‌های درست و اصولی، خودمان آتش به خرمن خودمان نیاندازیم. بخصوص اگر مدیر یا مسئول کسب و کاری هستیم، باید از صحت و اعتبار اخبار و اطلاعاتی که در اختیارمان قرار می‌گیرند، مطمئن شویم.

محمدجواد ظریف (‎۱۷ دی ۱۳۳۸ در تهران) دیپلمات ایرانی است، که هم‌اکنون در دولت دوازدهم سمت وزیر امور خارجه را بر عهده دارد. او همچنین از اعضای شورای عالی جمعیت هلال‌احمر و استاد میهمان دانشکدهٔ حقوق و علوم سیاسیدانشگاه تهران می‌باشد.

او دانش‌آموخته کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل از دانشگاه ایالتی سان‌فرانسیسکو، همچنین کارشناسی ارشد مطالعات بین‌الملل و دکترای حقوق و روابط بین‌الملل از دانشگاه دنور است.[۴] ظریف فعالیت شغلی خود را از سال ۱۳۵۷ درکنسولگری ایران در سانفرانسیسکو آغاز کرد. او از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۱ برای مدت ۱۰ سال، معاونت حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه را بر عهده داشت. وی برای مدت ۵ سال، در فاصله سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ به عنوان سفیر ایران درسازمان ملل متحد فعالیت می‌کرد. ظریف پیش‌تر در دولت یازدهم نیز وزارت امور خارجه را بر عهده داشت.

جواد ظریف در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۶ از سمت خود استعفا داد؛ ولی دو روز بعد، در هشتم اسفند ماه حسن روحانی با استعفا او موافقت نکرد و وی همچنان وزیر امور خارجه ایران باقی ماند.

توجه: مطالب سایت شاورنو تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی و یا قطعی و یا تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک، کارشناس، وکیل، مشاور روانشناسی یا روانپزشک و یا حتی متخصص دانست.

در مرکز مشاوره تلفنی هوشمند شاورنو  و اپلیکیشن مشاوره تلفنی هوشمند شاورنو می توانید به راحتی با متخصصین و مشاوران منتخب و حرفه ای خود مشورت کنید و کیفیت روابط خود را ارتقا دهید.

مرکز مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی شارونو

اپلیکیشن مشاوره تلفنی شاورنو

مشاوره فردی

مشاوره روانشناسی

مشاوره جنسی

سکس تراپی

مشاوره زناشویی

مشاوره خودارضایی